Altın Rallisi Daha İleri Gidebilir mi? Analistler Açıklıyor!

Altın bir kez daha nihai momentum varlığı olduğunu kanıtladı. Vadeli Emtia İşlemleri Komisyonu’nun (CFTC) son verilerine göre, altının vadeli işlemler piyasasında 2.200 doların üzerine çıkarak tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşmasında hedge fonlardan gelen benzeri görülmemiş spekülatif ilgi etkili oldu. Akıllardaki soru ise rallinin devam edip etmeyeceği!

Altın piyasasına rekor bir akış gerçekleşti

CFTC’nin 5 Mart’ta sona eren haftaya ilişkin ayrıştırılmış Commitments of Traders (Tüccar Taahhütleri) raporu, para yöneticilerinin Comex altın vadeli işlemlerindeki spekülatif brüt long pozisyonlarını 41.221 kontrat artırarak 145.106’ya çıkardığını gösterdi. Aynı zamanda, short pozisyonlar 12.389 kontrat azalarak 35.343’e düştü. Altın piyasası geçen haftaya kıyasla %95 artışla 109.763 kontrat net long pozisyona sahip. Anket döneminde fiyatlar 2.150 dolara kadar yükseldi.

Hedge fonların altındaki yükseliş bahisleri kayıtlara geçen en büyük seviyede. Ancak toplam net pozisyon, Haziran 2019’un başlarında görülen önemli short pozisyonun hemen ardından kayıtlara geçen ikinci en büyük pozisyon. Société Général’deki emtia analistleri, fiyatların 2.050 doların üzerine çıkmasıyla altın piyasasına 11,3 milyar dolarlık rekor bir akışın gerçekleştiğini kaydetti. Analistler bir notta, “Bir önceki en büyük akış 2019’da 9,1 milyar dolar olarak gerçekleşti,” dedi.

Altın için daha yüksek fiyatlar bir süredir kartlardaydı!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere altındaki yükselişin boyutu pek çok kişiyi şaşırttı. Bununla birlikte bazıları, bu kırılmayı bir süredir bekliyordu. MKS PAMPs metal stratejisi başkanı Nicky Shiels “Daha yüksek fiyatlar bir süredir kartlardaydı. Bununla birlikte, bu istikrarlı kırılmayı / çıkışı geçmiştekilerden çok farklı kılan acımasız alımlarla çoğu analistin beklediğinden daha erken vurdu” diyor. Bununla birlikte Shiels, altın için hala çok fazla yükseliş potansiyeli gördüğünü söylüyor.

Kenarda duranlar sadece doğru ivmeyi bekliyor!

Mevcut durumda piyasa cansız talepten muzdarip. Bununla birlikte, SocGen analistleri, kenarda bekleyen çok sayıda potansiyel ilgi olduğunu söylüyorlar. Ayrıca, sadece doğru ivmeyi beklediklerini belirtiyorlar. SocGen analistleri, şu değerlendirmeyi yapıyor:

Dönemimizin başında para yöneticilerinin – bir yıllık geçmişe göre – nispeten ayı pozisyonu, gözlemlenen akış için önemli miktarda kuru toz bıraktı. Bu da OBOS modelimize göre emtiayı aşırı satım bölgesine itmek için yeterliydi.

Altının ne kadar momentumu kaldı?

TD Securities analistleri, yükseliş trendi bozulmadan kalsa bile piyasa daha yüksek volatilite ile karşı karşıya kalabileceğinden taktiksel long altın pozisyonlarından çıktıklarını söylüyor. Bu bağlamda analistler, şu açıklamayı yapıyor:

İleriye baktığımızda, CTA’ların artık ‘maksimum long’ pozisyon boyutlarını koruduğu ve Şangay alım faaliyetlerinin son haftalarda belirgin bir şekilde arttığı göz önüne alındığında, ek kazançlar için kapsam giderek makro eğilimlere bağlı olacaktır. Fed beklentileri artık makro trader pozisyonlarıyla daha yakından uyumlu hale geldi ve Fed kesintileri için piyasa fiyatlaması ılımlı hale geldikçe ve makro traderlar son haftalarda short pozisyonlarını kapatmak zorunda kaldıkça timsah çeneleri her iki taraftan da kapanıyor.

Altın yatırımcıları dikkatli olmalı, çünkü…

Saxo Bank’ta emtia stratejisi başkanı olan Ole Hansen, altın üzerinde yükselişe geçiyor. Ancak, yatırımcıların piyasanın mevcut spekülatif konumlanmasına karşı hassas olması gerektiğini söylüyor. Hansen, bu tür traderların piyasa dönmeye başlarsa pozisyonlarını çok hızlı bir şekilde tersine çevirebileceğini kaydediyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x